Rozhovor 1 , Rozhovor 2


Rozhovor 1

Odpovídal Šoub - bass a Jehuda - voc.

1)Vznik kapely a proč

Š: Kapela vznikla v šeru dávnověku, asi 95.Původní sestava : Hellba,Mireček,Šípek hledala basáka - dorazil jsem já, následovaly roky zkoušení a hraní, současná sestava je Mireček - g (hraje ještě na basu v Averzi), §roub - basa, (vedu k tomu Emergency rec.) Sváťa - dr (současně bicák Dread 101) a Jehuda - voc ( vydavatel fanzinu Splinter). J: Proč? Jak už to bejvá, někoho prostě nebaví tu muziku jenom konzumovat a chtěl by k ní taky přidat něco svýho.

2)Náš názor na útok na Ameriku?

Š: Perfektně naplánováno a provedeno. Civilních obětí je škoda, ale ve válečném konfliktu současnosti se s nima už asi předem počítá ( viz krasojízda od Vietnamu, přes Angolu, Kolumbii, Čečnu, Bosnu, Somálsko, Kuvajt až do Afgánistánu). Američani totiž nechápou, co svým arogantním chováním způsobují. Neberou ohledy na vnitřní specifika různých zemí, pokud jsou v jejich takzvané zájmové sféře. A tím samozřejmě vyvolávají roztržky a konflikty. Vůbec se neobtěžovali vcítit se a pochopit arabský svět, stejně jako předtím Afriku a Indočínu. J: Americký válečný akce pokaždý odnesou nevinný lidi, jako teď Afgánci. Jejich vláda kreje arabský teroristy (a to samý bylo v Bělehradě) a civilní obyvatelé platí za politiku své vlády životem. CIA a Ládin spolu hrajou ping pong a odnáší to nevinný lidi v Afgánistánu i v N.Y. To už by mohli vybombardovat i Prahu, protože česká vláda kreje estébáky.

3) Jste zaměstnaní,případně pracujete v nějaké org. ?

J: Takže Mireček - žádný stálý zaměstnání, spíš příležitostně. Nedávno jel něco dělat do Španělska a od tý doby je nezvěstnej. Já jsem prodavač v antikvariátu, ale taky víceméně příležitostnej, a Sváťa je leteckej mechanik, dělá na Ruzyni. Š: Prodávám muziku v Emergency records na Žižkově.

4) Vaše nahrávky, nový album, chystáte něco nového ?

J: diskografie je asi takováhle : Exekuce/Lies and Distrust - split EP 98 Exekuce/Paragraf 119 - split MC 01 Exekuce - Jak dlouho ještě budete stát u zdi LP 01 Poslední album vyšlo letos v září. Až se kytarista vrátí ze Španělska, tak začneme dělat něco nového. Š: Na LP je náš kompletní materiál, všechno ze studia, 8 skladeb z toho je na splitu s Paragraf. Pak jsme na několika kompilacích - vydává Rage distro, Kunvaldská alternativa a AFA. A další věcí je videokazeta - sestřihy z různých koncertů + klipy (D.I.Y.)

5) Jak hodnotíš slovenskou scénu?

Š: První a nejstarší kapelou co znám je Zona A. Za ty léta jsem na ně slyšel hodně názorů, ale jsou to moji kámoši, takže sory. Pak je tu Davovka - tu taky nemusím komentovat, jenom bych řekl že víc koncertů v Čechách by neškodilo. 2x za rok je docela málo. Další v hitparádě jsou Nonconformist - taky výborný lidi, taky málo koncertů. A tak bych mohl pokračovat - Ilegality, SkaPra šupina, Incident… Poslední kapelou ze Slovenska co jsem objevil jsou Attitude. Jestli chceš slyšet něco o lidech na Slovensku, tak si myslím že je stejný jako v Čechách. Taky radši chlastaj v hospodě než platěj vstupný na koncert, takže co potom má držet scénu a organizátory nad vodou?

6) Máte nějaké převzaté věci?, jakou hudbu posloucháte?

J: Hrajeme songy od finský kapely Pohja Saka a klasickou TV Sketch od Discharge.Dřív jsme ještě mydlili March of SAS od Varukers. Posloucháme tak nějak všechno možný, ale pokud jde o inspiraci v hudbě a postojích tak já a Šroub hlavně anarchopunk, britskou scénu osmdesátých let a taky dost anglickýho Oi punku. Sváťa jede na grindu, metalu a crustu a co rád poslouchá Mireček je tak trochu záhada, akorát vím že má rád Hiatus. Jinak samozřejmě všichni sjíždíme Boney M a Motorhead. Š: Je toho hodně, dřív jsem poslouchal taky dost HC ( ještě to starý, s punkovým spodkem a duchem), současný ubrečený nebo brutální emo už mě moc neoslovuje.

7) Náckové a sharpové

J: Asi jsi slyšel o tom, že náckové si u nás registrovali politickou stranu (NSB). Naštěstí mají dost lidí v base a šéf strany je polodementní tupec, kterej jednou větou chválí arabský teroristy a útočí proti arabskejm přistěhovalcům. Policie je většinou chrání proti antifašistům, český politici jsou neuvěřitelně pokrytecký ohledně rasismu a neonacismu. Pokud jde o Exekuci, tak jsme jednoznačně proti, bez jakýchkoli ´´ale´´…i kdyby nuselský cikáni rozkradli celej svět. Náckové nesmí dostat možnost uskutečnit svoje nesmyslný myšlenky. SHARP - český skini se už moc jako Sharp neprezentujou. Pokud jde o mě, soudím lidi jednotlivě a ne podle hnutí ke kterýmu patří. Mezi skinheads mám pár kámošů - hodně skins se často chová hovadsky, ale to i hodně pankáčů - délka vlasů pro mě není důležitá. Š: Souhlasím s Jehudou, víceméně není co dodat.

8) Chystáte nějaké koncerty i na Slovensku?

Š: Rádi by jsme, akorát je nějak nemá kdo udělat. Ale hlavně teď nekoncertujem, protože Miro je nenahraditelnej. J: Několikrát už jsme na Slovensku hráli. Sice obvykle byly nějaké technické a organizační potíže, ale vždycky dobrá atmosféra a pohostinný lidi.

9) díky za rozhovor


Rozhovor 2

1) story kapely, vzory, atd…

Exekuce funguje zhruba od roku 95, ve složení Šípek - voc, Mireček - g, §roub - bg, Hellba - dr jsme odehráli poměrně dost koncertů a natočili split EP s Lies&Distrust. Před dvěma lety proběhly poslední personální změny a kapela teď funguje ve složení Jehuda - voc, Sváťa - dr, Šroub a Mireček kytary. V téhle sestavě jsme nahráli i materiál na split MC s Paragraf a na LP - Jak dlouho ještě budete stát u zdi? To obsahuje naše všechny skladby. Hudba Exekuce je takovej náš vlastní anarcho crusto punk, bubeník poslouchá grind, crust, metal, kytarista crust a já se zpěvákem britskej punk 80 tých let. Ale celkem se shodnem. Oblíbený kapely jsou Discharge, Amebix, Conflict, Hiatus, Cress, Agathocles, Uncurbed, Driller Killer, Totaliter, Ebola, Davová psychoza atd …..

2) jak a kdy jste se dostali k punku?

Takže nejdřív kluci - Sváťa přes metal a grind core, Mireček chodil s punx do hospody a bydlel ve squatu (legendární Sochorka) a Jehuda se nakazil na koncertech na oo7. Já jsem prvně slyšel Sex Pistols někdy v roce 82, následovali Dead Kennedys, Ramones a vlastně všechno co se dalo sehnat na burzách.

3) rozdíly mezi slovenskou a českou scénou? oblíbená slovenská kapela ?

Nějaký zásadní rozdíly nevidím, v obou státech mají punx hluboko do kapsy. Fungování scény je vlastně závislý na počtu aktivistů (organizátorů koncertů, vydavatelů fanzinů, labelů) v tom kterém místě. Hrát v kapele může každej, ale ne každej je schopnej a ochotnej dělat něco pro jiný lidi. Takže scéna roste a padá s počtem těchhle aktivistů a pak je tady ten zbytek co chodí na koncerty. Moje oblíbená slovenská kapela - těch je víc. Zona A, Davová psychoza, Nonconformist, Ilegality - všechno jsou to fajn lidi a dobrá muzika. V poslední době jsem objevil Attitude - pecka, která se zničehonic objevila.

4) split MC s Paragraf 119?

Začalo to tím, že Dánové poslali mail s dotazem ohledně koncertu. Ten zorganizoval náš zpěvák na Squatu Milada v Praze. Koncert byl skvělej a viděl jsem, že mají s sebou svoje LP. V tý době jsem hledal nějakou kapelu na naší split kazetu, takže jsme se domluvili a vydali to. V letošním roce přijedou znova, děláme jim koncert 13.3. v klubu 007 Strahov.

5) Emergency records Label

Provozuju ho s mojí přítelkyní Kamilou. Začali jsme na podzim 2000 a zatím jsme vydali 6 titulů. Chtěl jsem to udělat jednak kvůli Exekuci, a pak taky vydávat kámoše. Takže si vlastně tak nějak vyplňujeme svoje sny. Každej rok taky chystáme nějakou netradiční akci, loni to byl koncert na parníku na Vltavě. Kromě toho mám na Žižkově stejnojmennej obchod s muzikou a oblečením. Název labelu jsme vybrali podle naší nejoblíbenější skladby od Motorhead - Emergency.

6) Vaše cíle, která z Vašich myšlenek je nejdůležitější ?

Cíl, můj osobní cíl je bejt absolutně nezávislej - na státu, vládě, ekonomice. Takže to bude pravděpodobně nějakej barák na vesnici, kde si budu dělat co chci a EU se může za plotem stavět na hlavu. Ale dá to ještě dost práce a je to celkem na dlouho. Která z našich myšlenek je nejdůležitější ? Nevím, vždycky se snažíme udělat text tak, aby měl smysl, nechci zpívat o pivu, holkách a pitomostech. Ty texty se týkají většinou osobních prožitků a zkušeností, např.Policejní provokace jsem napsal po přepadení Propasti policejním komandem. Snažíme se, aby se lidi zamysleli nad tím, co dělají, aby dali svýmu životu směr.

7) Tvůj nejlepší koncert a proč

Myslíš s Exekucí nebo můj osobní? Každej koncert, kde lidi reagujou, je fajn, ale dáváme spíš přednost malejm klubům, je tam lepší komunikace s divákama a cítíme se tam líp. Takže koncerty na Ladronce, na 007, v brněnským Mejdle, v Boskovicích ve sklepě, všechno to byly výborný zážitky. A můj osobní nejlepší koncert byl v Londýně když hráli Zounds a Stratford Mercenaries a okolo bylo 300 starejch anglickej pankáčů.

8) jak skládáte a kdo dělá texty?

Muziku většinou přinese Miro , něco málo já. Společně to pak ve zkušebně doladíme do výsledný podoby a přiděláme text. Ty píšu já, Jehuda a Miro.

9) Pražská a okolní scéna

Praha má výhodu v tom, že většina zahraničních kapel chce hrát v ní. Takže dění v pražský scéně hodně ovlivňují koncerty. Je tady taky relativně víc míst, kde se dá hrát a chodit na pivo. Po vyklizení squatu Ladronka jsme přišli o jediný fungující zázemí, ale v současný době už je to o něco lepší. Koncerty probíhají v klubu 007, v Holešovickým squatu Papírna a na Miladě. Větší kapely se dělají v klubu Futurum. Funguje info kafé Utopia v Bělehradský ulici a ČAFka teď otevřela další na Letné. AFA se zmátořila a dělá celkem pravidelný akce. Lidi se scházejí v klubu Újezd a na Žižkově v hospodě Nad kostelem. Vychází fanziny Splinter, Dischacha, Buldog, A kontra, Existence…. Zanikla Konfrontace a Autonom. Taky existuje spousta kapel, hodně mladých punx hraje v okrajových částech města, ale koncertně vystupuje jenom pár - Gynumgagap, Exekuce, Averze, Rude Gerilla, Fast food… Z nejbližšího okolí je to pak Dread 101 z Kladna, Thalidomide a Jaksi Taksi z Říčan.

10) Změna systému, lidi začnou myslet víc na druhé? vy a náboženství

Začnu náboženstvím. Co to je za církev, když si jako symbol zvolí brutální smrt na kříži, mrtvolou straší malé děti a ve jménu lásky zmasakruje půlku světa ?A její vrcholný představitel si dodnes osobuje právo rozhodovat o potratech, kázat o míru, vystupovat jako zástupce boha na zemi? To všechno bez jakékoliv odpovědnosti? Tím, že se člověk přidá k církvi se ještě nestane věřícím. Každej by měl mít nějaké svoje duchovno, svého osobního boha, ať je to strom, Matka Země, Alláh nebo třeba slušnost. A tím se dostáváme k první části otázky. Změna systému je nutná, ale každý se musí nejdřív vnitřně změnit sám. Bohužel v masovém měřítku je to nemožné, každý musí začít sám u sebe. Budoucnost lidí jako jsme my vidím spíš v malých soběstačných komunitách, farmách apod. Lidí je jednoduše příliš moc a mají příliš odlišné zájmy, než aby to fungovalo. Anarchie je výborná věc pro malou skupinu, většina ovšem bude vždycky podporovat konzum, pohodlí a jednoduchost. Názorně je to vidět na televizi Nova a jejích koláčích sledovanosti. Nikdy bych nevěřil, že tu snůšku blitek a hovadin bude sledovat 4/5 národa a pár mých kámošů k tomu.A vy se máte na co těšit s TV JOJ.

11) co vás v poslední době ve scéně zaujalo, co hodnotíte negativně

Začnu tím negativním. Vždycky mě otráví lidi co se jenom vezou na aktivitě jinejch a maj k tomu ještě plno keců. V každý partě, komunitě nebo skupině se přece sejdou lidi kvůli nějakému společnému cíli. Takže předpokládám že pro ten cíl budou společně pracovat, chodit na zkoušky, přispívat na zkušebnu, nebo třeba jenom chodit na pivo. Ale vždycky se v tý partě najde nějakej brzdič a nejhorší je když k tomu má ještě rádobypolitický kecy proč to a to nejde. A když tě ještě potom nechá bez pomoci v průseru, tak je to úplně v hajzlu. Na druhou stranu mě těší, že punková scéna dostatečně prokázala svoji životaschopnost i přesto, že se opakovaně skuhrá jak je to v prdeli atd. Stále vznikají nové kapely, kluby, fanziny, přicházejí noví punx a nahrazují ty ´´unavené, umoudřené a převychované´´. A taky jsem rád, že znovu začínají hrát staré kapely,např. Icons Of Filth, Conflict…..

12) co si myslíte o fanzinech, skinheads, politice, anarchii, telenovelách….

Fanziny jsou parádní ukázkou alternativy komerčního tisku. Protože je většinou píše vždycky jeden člověk, nádherně odrážejí jeho osobnost. Znám spoustu vynikajících fanzinů, vždycky obsahují plno hudebních recenzí, komentářů a názorů. Vynikající je Hluboká orba, Splinter, Reskator, Garaz, Dischacha…. Skinheads - za bolševika s náma těch pár plešek sedávalo v jedný hospodě, po převratu začali mlít o cikánech a nadřazenosti, pak televize zpopularizovala Orlík a najednou se všichni diví kde se vzalo tolik mladejch neonacistů. Ale asi jsi se ptal na Sharpy, redskiny, Trojany a nevim ani jak se všichni jmenujou. Znám jich dost, jednak z Propasti, jednak z obchodu (Emergency rec.) a taky z koncertů. Je mezi nima spousta hovad, ale to je mezi punx taky, já osobně si vybírám kamarády podle toho jak se chovaj a ne jak vypadaj, délka vlasů nerozhoduje. Politici - prasata, který zkorumpovala vlastní moc, politika je nádhernej vynález na oblbnutí lidí, způsob jak jim namluvit že se podílejí na řešení svých záležitostí. Bohužel se nás politika denodenně osobně dotýká, od narození máš rodné číslo a už se vezeš. Škola, práce, daně, volby a jen minimum z toho můžeš ty sám ovlivnit. Anarchie - vynikající věc, ale funguje vždycky jenom v malých celcích, které se vymezují proti majoritní společnosti. Ať jsou to Španělské kolektivy v občanské válce, Izraelské kibucy nebo soukromé farmy, vždycky je obklopuje potenciálně nepřátelská konzumní společnost. Telenovely - asi na to někdo čučí, když to vysílají…..

13) poslední slovo závěrem Díky za zájem, mějte se fajn, doufám že se někdy potkáme na koncertech. Pokud by jste nás chtěli kontaktovat, pište na Emergency rec.,Chvalova 8, Praha 3 1300 nebo e mail : kami.kadze@volny.cz . Keep the faith!!! Na otazky odpovídal §roub